Lazer Epilasyonun Zararları Var mı?

Lazer epilasyon teknolojisi roket hızıyla gelişmektedir. Cilt tipi ne olursa olsun, daha yeni lazer teknolojileri istenmeyen kılları yüzden ve vücudun geri kalanından güvenilir ve etkili bir şekilde yok edebilir.

Lazer epilasyon tanımı

Tanıma göre, lazer epilasyon ciltten istenmeyen kılları uzaklaştırmak için lazer ışığı kullanan  (yoğun, puls halinde güçlü ve keskin ışın)  tıbbi bir prosedürdür. Lazer epilasyon yüksek bir ışık ışınını deriden geçirerek etki göstermektedir. Lazer kıllarda bulunan melanin adındaki koyu pigmentleri hedef alacaktır. Işık ışını kıl foliküllerine çarptığında (uzamanın başladığı yer), yoğun ısı ile kıl foliküllerini anında parçalayacaktır ve sonuç olarak kıllar ortadan kalkacaktır.
Olguların çoğunda, lazer epilasyon kılların yeniden uzamasını yavaşlatmaktadır; ancak uzun “kılsız” dönemlerin sağlanması için birçok tedaviye ihtiyaç duyulmaktadır.

Lazer Epilasyon Neden yapılır?

Lazer epilasyon istenmeyen vücut kıllarından kurtulmak isteyen kişiler için kullanılmaktadır. Yaygın tedavi bölgeleri bacaklar, koltuk altları, üst dudaklar, çeneler ve bikini çizgileridir. Bununla birlikte, vücudun neredeyse her bölgesinde istenmeyen kılların tedavisi için kullanımı oldukça mümkündür. Lazer epilasyon kılların kalıcı şekilde uzaklaştırılmasını garanti etmemesine rağmen, birkaç ay ila birkaç yıl arasında değişebilecek sürelerde hiç kıl çıkmamasını sağlayabilir. Birçok seans ile uzun süreli olarak kıllardan kurtulmak mümkündür.

Lazer epilasyonun riskleri

Kıl renkleri ve cilt tipleri lazer epilasyonun başarısını etkileyen anahtar faktörlerdir. Koyu renkli kıllara sahip (tipik olarak kahverengi veya siyah) daha açık ten rengi olan kişilerde en yüksek başarı oranları elde edilmektedir. Bununla birlikte, lazer epilasyonu daha koyu renkli ciltlerde de güvenli şekilde kullanılabilir. Lazer epilasyon beyaz, sarı ve açık kahverengi veya açık kızıl kıllarda işe yaramamaktadır.
Risk faktörlerini azaltmak için, dermatolojide veya benzer bir uzmanlık dalında bilgi sahibi olan kalifiye ve eğitimli bir terapistin seçilmesi temel önem taşımaktadır. Bir cerrah prosedürden önce kişiyi görmeli ve doğru bir tedavi planı çıkarmalıdır. Eğer prosedürü uygulayan cerrahın asistanı veya lisanslı hemşire ise, cerrah prosedürü denetlemelidir ve tüm cerrahi prosedür sırasında ortamda mevcut olmalıdır. Uzmanların birçoğu kişilere spa’ya, salonlara veya kuaförlere gitmeyi önermemektedir; çünkü buralarda işlemler tıp dışı kişiler tarafından yapılmaktadır.
Lazer epilasyona bağlı komplikasyonlar kalifiye personel tarafından yapılması halinde oldukça seyrektir. Lazer tedavisi sırasında kanama ve tedavi sonunda infeksiyon olasılığı oldukça seyrektir.

Lazer epilasyonda bazı önemli faktörler:

Tamamlanmamış epilasyon veya yeniden uzama: Bazı kıllar lazer tedavisine karşı dirençli olabilir veya terapiden sonra yeniden uzayabilir.
Cildin koyulaşması (tıbbi açıdan hiperpigmentasyon olarak adlandırılmaktadır): Bu genellikle geçici bir durumdur ancak, seyrek rastlanan olgularda, uzun süreli veya kalıcı olabilir.
Cildin açılması (tıbbi açıdan hipopigmentasyon olarak adlandırılmaktadır): Bu daha koyu renkli cilde sahip olan kişilerde özellikle sorun yaratmaktadır. Lazer epilasyon açık renkli ciltler için daha uygundur ancak daha koyu ciltler de tedavi edilebilir.
Su toplama, skarlaşma ve cilt dokusunda değişimler: Bunlar seyrek olarak meydana gelmektedir.
Kabuk bağlama veya soyulma: eğer bu meydana gelirse, geçici olacaktır.
Kıl değişimleri: yeni uzayan kıllar daha ince ve daha parlak renkli olabilir. Bazı olgularda, yeni kıllar tedavi edilen bölgelere komşu bölgelerde uzayabilir. Bu ekstra lazer terapisi seansları ile başarıyla tedavi edilebilir.

Lazer epilasyon sırasında neler yapılır?

Bir cerrah veya eğitimli kişi elle tutulan lazer cihazını cilde bastırır. Lazer tipine bağlı olarak, cildi korumak için soğutma cihazları veya soğuk jeller kullanılır. Bir cerrah lazeri aktive ettiğinde, lazer ışını cildin yüzeyinden geçer ve kılların oluştuğu ve uzadığı küçük torbalara ulaşır (kıl folikülü olarak bilinir). Yoğun ısı kıl uzamasını inhibe edecek(engelleyecek)  şekilde kıl foliküllerine hasar verecektir. Kılların uzun süreli olarak tamamen temizlenmesi için birçok seans gerekecektir.

Gelelim lazer epilasyon soruları ve cevaplarına..

Lazer epilasyonla ilgili en çok sorulan sorulardan bir tanesi, hangi bölgelere uygulandığıdır?
Buna dermatologlar göz çukuru,burun içi ve kulak içi dışında vücudun her yerine rahatlıkla uygulanabileceğini söylüyorlar.

Kaç seans uygulanması gerekiyor? Seanslar arasındaki süre ne kadar? Gibi soruların cevabı ise:
Nd Yag lazer sistemleri ile en az 6-8 seans uygulanması gerektiği söyleniyor.Yüz için seans aralıkları 1,5 ay iken,vücudun diğer bölgeleri için 2 aydır.Her bölgenin seans süresi farklıdır fakat iki kol altı 15 dak. bitmektedir.

Erkeklerde lazer epilasyon etkinliği aynı mıdır?
Lazer cihazları,işletim sistemlerinden dolayı kalın ve koyu renkli tüyleri daha iyi görerek daha çabuk tahrip ederler.Bu yüzden erkeklerin kıl yapısı daha kalın ve koyu renkli olduğundan dökülmeleri daha çabuk olur.Fakat testesteron hormonları kıl üretüminde aktif olduğundan seans sayılarında değişiklik olabilir.

Lazer epilasyon ile sağlanan sonuçlar kalıcı mıdır?
Kesinlile kalıcıdır.10 sene önceki uygulamalar da bile bugün hala tüylerin geri dönmemesi sonuçların kalıcı olduğunu göstermekte.

Ağrı ya da acı hissedilir mi?
Ağrı olsa bile klasik yöntemlerden çok daha az hissedilecektir.Bu acıyı da lokal anestezik kremler ve buz uygulamaları ile en az seviyeye düşürebilirsiniz.

Hormonal bozukluklara lazer epilasyon yapılır mı?
Zaten lazer epilasyona başlamadan önce bütün hormonal tetkikler yapılır ve buna göre tedavi uygulanır.Eğer hormonal bir bozukluk var ise epilasyonla birlikte mutlaka hormon tedavisi de alınmalıdır.Bu şekilde başarılı bir sonuç alınabilir.

Hamilelikte de lazer epilasyon yapılırmı?
Hamilelikte lazer ışınlarının zararlı olduğunu ortaya koyan herhangi bir kanıt veya vaka yoktur.Ancak hamilelik döneminde anne adayları çeşitli hormonal değişiklikler yaşadığından sadece lazer değil diğer dermatokozmetik uygulamaların da yapılmaması etik olarak daha uygun olur.

Uygulama hangi yaş aralığında yapılabilir?
Lazer epilasyon bayanlarda adet görmeye başladıktan sonra uygulanabilir.Nedeni ise bu dönemde hormonlardan dolayı tüylerin gelişimi tamamlanmış olur.

Lazer epilasyon her mevsim yapılabilir mi?
Güneş koruyucu kremler düzenli olarak kullanılırsa her mevsim yapılabilir.

Lazer epilasyon kimlere uygulanmaz?
Tamamen tüyleri beyaz olan kişilere uygulanmaz.Ayrıca ağızdan alınan sivilce ilacı kullananlara,hamilelere,sedef gibi deri hastalığı bulunan kişilere de uygulanması pek uygun bulunmamakta.

Lazer epilasyon sonrası güneşe çıkmak sakıncalı mıdır?
Güneşe kesinlikle çıkamaz diye bir kural yoktur fakat iyi korunmak gerekmektedir.Yüksek faktörlü koruyucuları ile 2 il 4 saatte bir sürerek güneşe çıkabilirsiniz.

Neden seans aralarında epilatör ya da ağda kullanmak sakıncalıdır?
Lazer uygulaması yapıldığı sürece uygulamanın etkili olabilmesi için kılın kökü ile bağlantı halinde bulunması gerekir.Çünkü kıldaki melanin sayesinde lazer ışığı kökü görür ve tahrip eder.Kıl kökten tamamen alınırsa lazer ışığı bölgeyi tarar fakat kıl kökünü göremez.Tedavide en başa dönmemek için kesinlikle kökten alma işlemi yapılmaz.

İğneli epilasyondan farkı nedir?
İğneli epilasyonda,ince bir iğne ile kıl köküne elektrik verilerek kıllar yok edilir.Yani lazerin ışık ile ulaştığı sonuca elektrik ile ulaşılır.Dezavantajları bu uygulamanın hem yorucu hem uzun sürmesi,acı vermesi ve leke kalma ihtimalinin olmasıdır.

Bunlarada göz atmak isteyebilirsiniz...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış! İlk yorum yapan sen ol.
Yorumunuzu Bırakın Şimdi, alttaki tüm alanları doldurarak yorum yapabilir veya istekte bulunabilirsiniz. Ekibimiz mümkün olan en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır.
Lazer Epilasyon