Lazer Epilasyon Nedir? Yaptırmak Kesin Çözüm müdür?

Kadın veya erkek fark etmeksizin gerek iş, gerekse sosyal yaşamda her zaman sorun olan istenmeyen tüylerden kalıcı kurtulmak amacıyla kişilerin başvurduğu yöntem lazer epilasyondur.
Lazer teknolojisi yıllardır tıbbın birçok farklı alanında güvenle kullanılan bir yöntemdir. Epilasyon amacıyla lazer kullanımı ise son on beş yıldır yükselen bir ivme göstermektedir. Lazer epilasyon aynı zamanda bazı durumlarda tedavi amaçlı dahi kullanılabilen bir yöntemdir. Özellikle batıklarda ve halk arasında kıl dönmesi olarak bilinen durumda tedavi amaçlı kullanılabilir. Hormonal problem yaşayan kişilerde aşırı kıllanma sürecinde destekleyici tedavi olarak lazer epilasyon tercih edilebilir. Hormonal problem nedeniyle bir taraftan endokrinoloji veya jinekoloji uzmanı takibinde tetkik ve tedavi takibi mutlaka yapılmalıdır. Hormonal problem çözülmediği takdirde aşırı kıl problemi de çözülmeyecektir. Lazer epilasyon oldukça güvenli bir yöntem olup burada önemli olan uygulayıcının eğitimli ve bilinçli olmasıdır. Doğru ellerde, doğru doz ile doğru kıl ve cilt yapısına yapılacak müdahale yan etki görülme olasılığı neredeyse sıfır düzeydedir. Lazer epilasyonda yüzde yüz sonuç alınır garantisi vermek ise imkansızdır. Çünkü elde edilecek sonucu etkileyen çok fazla faktör vardır. Kıl ve cilt yapısı, lazer ışınının kıl kökünü tanımlaması, hormonal değişimler, seanslara riayet gibi gibi. Bu nedenle lazer epilasyon uygulamasıyla istenmeyen tüylerde ortalama %85 – % 90 oranında başarı elde edilebilir. Kalacak olan tüyler ise oldukça cılızlaşmış veya ayva sarısı tüylerdir.

Yaz ayları içerisinde sanılanın aksine lazer epilasyon yaptırmanın hiçbir sakıncası yoktur. Yaz döneminde tatile çıkılmadan 15 gün önce ve tatil dönüşü bronzlaşmış tende ise uygulama en az 1 ay sonra yapılmalıdır. Lazer epilasyon uygulaması sonrasında mutlaka 50 faktörlük güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Koltukaltı ve genital bölgeye uygulanan lazer epilasyonun kanser oluşumunu tetiklemesi tamamıyla şehir efsanesinden başka bir şey değildir. Uzun yıllar yapılan araştırmalar lazer epilasyonun kanser oluşumuna neden olabileceğine ilişkin bir bilimsel kanıt bulunmuyor. Lazer epilasyon amaçlı kullanılan lazer cihazlarının kapasitesinde ışınlar cildi aşmaz. Prensip olarak lazer cihazları köklerini tanıyacak şekilde programlanmışlardır. Bu sebeple cildin diğer yapılarına ya da cilt altındaki doku ve organlara ışın zarar vermez.
Lazer epilasyon uygulamasının gebelik dönemi içerisinde güvenli olduğuna dair klinik çalışmalar bulunmamaktadır. Lazer ışınının fetüs üzerinde etkisi tam olarak bilinmediği için gebelik süresince uygulama yapılmamalıdır. Emzirme döneminde ise lazer epilasyon uygulaması yapılmasında sakınca yoktur.

Lazer epilasyon yapılacak bölgede dövme ve/veya kalıcı makyaj varsa lazer ışınları bu yapıya zarar verebilir, ışınlar kalıcı makyaj yada dövme boyası ile reaksiyona girerek renkte bozulmalara sebebiyet verebilir, bu nedenle dikkatli uygulama yapılmalıdır. Kişi her hangi bir sebeple düzenli ilaç kullanımı ile tedavi görüyorsa, lazer epilasyon öncesi n bunu mutlaka uygulayıcı uzman ile paylaşmalıdır. Bunun sebebi ne yazık ki bazı ilaçlardaki etken maddelerin uygulama ile cilt üzerinde kalıcı lekeler bırakabilme etkisidir.

Bunlarada göz atmak isteyebilirsiniz...

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış! İlk yorum yapan sen ol.
Yorumunuzu Bırakın Şimdi, alttaki tüm alanları doldurarak yorum yapabilir veya istekte bulunabilirsiniz. Ekibimiz mümkün olan en kısa sürede size geri dönüş yapacaktır.
Lazer Epilasyon