Tedaviden Önce ve Sonra Ne Beklemeliyim?

Tedavi edilecek bölgeyi tedaviden 1-3 gün önce tıraş etmelisiniz (bazı klinikler size bunu sunacaktır ancak tek kullanımlık jiletlerin irritasyona neden olduğunu unutmayınız). Tedavi öncesinde 4-6 hafta boyunca ve tedavi seyri boyunca hiçbir şekilde ağda veya kökün de alındığı herhangi bir başka epilasyon yöntemine izin verilmemektedir. Zira kılların lazer tarafından hedeflenmesi için yerinde olması gerekmektedir. Bölge mümkün olduğunca yakın bir zamanda tıraş edilmelidir ki lazer kıl folikülüne doğru en fazla enerji ile hedef alabilsin ve deri yüzeyinin üzerindeki kıl parçaları ile enerji boşa harcanmasın. Eğer kıllarınız tıraş ettikten hemen sonra görülemeyecek tipteyse, kılın uzadığı çizgi yalnızca çok hafif gözle görülebilir olmadan 1-3 gün önce tedavi ettirmek istediğiniz bölgeyi tıraşlamanız sağlık personelinizin bu noktayı atlamamasına yardımcı olacaktır.

Tedavi tamamlandıktan sonra (koltuk altları 10 dakikadan az sürmektedir, sırt tedavisi 1 saat civarında zaman almaktadır), cildinizi yumuşatmak için birkaç gün boyunca krem uygulamalısınız. 2-3,5 hafta içinde, tedavi edilen tüm kılların döküldüğünü göreceksiniz. İlk olarak, kıllar geri uzuyormuş gibi görünecektir; ancak yalnızca dökülmek için deri üzerine çıkmaktadırlar. Dökülme yaklaşık 1,5 haftada başlamaktadır ve tedaviden 3,5 hafta sonrasına kadar sürebilir. Duşta bir lif ile deriyi soyma veya peeling uygulama sürecin hızlandırılmasına yardımcı olacaktır. Kılların dökülmesi bittikten sonra, deride sıkışmış küçük siyah noktalar görebilirsiniz. Bunlar yaygın olarak “biber noktaları” olarak adlandırılmaktadır ve daha uzun süre alsa da sonunda döküleceklerdir. Soyma işlemi bunların dökülmesine de yardımcı olacaktır.
Dökülme meydana geldikten sonra, uykuda olan bir sonraki kıl seti çıkmaya başlayana kadar birkaç hafta boyunca kılsız bir dönem geçireceksiniz. Eğer biri için sürecin tamamlandığına inanıyorsanız, bir başka tedavi için epilasyon merkezine gidiniz. Bu genellikle tedaviden sonraki 6-10 hafta içinde gerçekleşmektedir. Hasta bu sürece kıl azalması yaşayana ve kalan kıllar lazerle hedef alınamayacak kadar ince olana veya istenen azalmaya ulaşana kadar devam etmektedir.

Eğer dökülme yaşamazsanız, kullanılan ayarlar çok yetersiz kalmış olabilir ve dökülmenin olmadığı konusunda sağlık personelinizi bilgilendirmelisiniz. Ayrıca, eğer çok fazla kılın dökülmediğini hissederseniz, sağlık personeli bazı bölgeleri unutmuş olabileceğinden ücretsiz bir tedavi talep edebilirsiniz. Bu tedaviden 15 gün sonra yapılmalıdır zira sonrasında dökülme tamamlanacak ve kalanların etkilenmediğini göreceksiniz. Bazı klinikler standart uygulama olarak tedavi satın aldığınızda bu rötuşları ücretsiz sunabilirler.

Lazer Epilasyon