Lazer Epilasyon Sonucu Kalıcı mıdır?

Genel fikir lazer epilasyon sonucunun kalıcı olduğu yönündedir. Gıda ve İlaç İdaresi bunu “kalıcı azalma” olarak onaylamıştır; ancak herkeste aynı şekilde verim sağlamayabilir. Genel olarak bu, lazerin bir bölgedeki her bir kılı ortadan kaldırmasını beklememeniz gerektiğini ifade etmektedir. Çoğu kişi tam temizlik için, kalan tüm kıllara elektroliz tedavisi uygulanmasına ihtiyaç duymaktadır çünkü kıllar hedef alınamayacak kadar incelir ve yeniden kıl çıkma ihtimali azalır. Pek çok kişi, vücudun yaş ile geliştirdiği her yeni uzama için, ilk tedavi setinden bir yıl sonra 1-2 kez nokta tedavisine ihtiyaç duyacaktır.

Ayrıca, bazı kişilerin tedaviye yanıt vermiyor gibi göründüğü de gözlenmiştir ve bu doğrulanmamıştır. Bu alanda yeterli araştırma yapılmadığından nedenleri bilinmemektedir. Bir kişide sonuçların yeterli olmaması, kişinin altta yatan tıbbi durumuna, tedavinin doğru şekilde yapılmamasına bağlı olabilir. Bazı kişiler için ise nedeni bilinmeksizin tedavi işe yaramayabilir. Ancak bunun nedeninin ne olduğuna karar verilmesinin zor olduğunu unutmayınız. Temelde, bunu denemeden belirleyemezsiniz. Buna ilave olarak, sonuçlar sağlık personelin deneyimi, kullanılan lazer tipi ve lazer ayarları gibi birçok değişkene de bağlıdır.

Belirli aralıklarda uygulanan en az 6-8 tedavilik bir set genelde lazer ile önemli miktarda kılın ortadan kaldırılması için gereklidir. Tedavi uzunluğunu belirleyen faktörler arasında tedavi edilecek başlıca bölge, kılın dokusu, tedavi sıklığı, kılın ortadan kaldırılması için alınan geçici önlemlerin öyküsü (ağda, tıraşlama ve depilatörler vs.) gibi faktörler yer almaktadır.

Elektroliz son 125 yıldır kullanılmakta olan kalıcı bir kıl alma yöntemi olarak kabul edilmektedir. Bir seferde bir kıla tedavi uygulamayı içermektedir ve büyük bir bölgenin tamamlanması oldukça uzun bir süre gerektirebilir; ancak bu da bir seçenektir. Ayrıca, ince ve açık renkli kılların yanı sıra küçük bölgeler için (genelde, çene, üst dudak, kaşlar vs.) önerilen yöntemdir. Bir bölgenin tamamen temizlenmesi için en düşük maliyetli tedaviler kıl demetinin yok edilmesi için lazer ile başlamalı ve kalan ince seyrek kılların yok edilmesi için elektroliz ile sonlanmalıdır.

Lazer Epilasyon