Lazer Epilasyon Nasıl Çalışır?

Lazerler uyumlu, koşullanmış ve monokromatik yoğun ışık ışınları üreten optik cihazlardır. Bir lazer, harici bir enerji kaynağı tarafından uyarıldığında (bir flaş ampul veya elektrik akımı gibi) ışık amplifiye eden kristal, gaz veya sıvı gibi aktif bir ortamdan oluşmaktadır. Uygun ortam kullanıldığında, lazer çok dar ışık dalga boyu bantları oluşturmak üzere ayarlanabilir (gözle görülür spektrumun tek tek renkleri gibi).

Kalıcı kıl azaltması için tasarlanan lazerler kıldaki pigment (melanin) tarafından absorbe edilmek üzere tasarlanmış ışık dalga boylarını yayar. Eğer çevreleyen deri kılın rengine göre göreceli olarak açıksa, lazerin tüm enerjisi kıl şaftında konsantre olacaktır ve böylece deriyi veya folikülü etkilemeden etkili şekilde kıl parçalanacaktır. Epilasyon lazerleri kıllarda koyu pigmenti hedef almaktadır. Bundan dolayı lazer epilasyon en iyi açık renkli deride (böylece lazer dümdüz geçmektedir) ve koyu kalın kıllarda (en fazla pigment içeren) verim sağlamaktadır.

Lazerin tutarlı bir temelde çok dar bir bant genişliği üretebilme yetisi güvenilir ve etkili bir tedavinin anahtarıdır. Kalıcı kıl azalması için kullanılan lazer tipleri ruby (yalnızca çok soluk cilt tipleri için güvenilir olan eski makineler  önerilmemektedir), Nd:YAG, diot, ve aleksandrite tiplerini içermektedir.

Lazer yalnızca kıl şaftını ısıtan bir ışın yayarken, ısı lazer pulsundan sonra birçok milisaniye için kıl şaftından çevre dokuya iletilir. Birçok lazer parçalanmış kıl şaftlarından aktarılan tüm ısıyı tamamen absorbe etmek amacıyla çevreleyen deriyi soğutan soğutma eklentilerine sahiptir.

Tedavi için geleneksel ışık kullanan epilasyon sistemlerinin (Yoğun Pulslu Işık makineleri veya IPL’ler) gerçek epilasyon lazerleri olmadığının farkına varınız. Bu cihazlar kıl şaftını yakmak için çoğunlukla bir krem veya jel ile birlikte, yüksek derecede konsantre geleneksel uyumsuz ışık ışını kullanmaktadırlar. Bu sistemler ile yaşanan ciddi bir sorun bu cihazlarda yalnızca kıl şaftını etkileyecek olan seçici bir ışık bant genişliği üretme özelliği bulunmamasıdır (seçici fototermoliz). Bu cihazlar çevre dokuların tümünün ısısını yükseltebilecek geniş bir ışık bant genişliği üretmektedirler. IPL’ler genelde daha ucuz cihazlardır ve her şeyden önce çeşitli deri prosedürleri için kullanılmaktadır, epilasyon için sonradan düşünülmüştür. Tüketici feedbackleri göz önüne alındığında, gerçek lazerler genellikle epilasyon amaçları için daha iyi ve daha hızlı sonuçlara ulaşmaktadır.

Lazer Epilasyon