Kıl Uzama Döngüsü Nedir ve Kıl Uzaması Nasıl Olur?

Normal koşullar altında, her kıl folikülündeki kıl uzaması bir döngü dahilinde meydana gelmektedir. Kıl uzama döngüsünün üç ana fazı vardır: anagen, katagen ve telogen.

Anagen (aktif) Uzama fazıdır veya kıl lifinin üretildiği zamandır. Anagen sırasında kıla rengini veren pigment olan melaninden bol miktarda içermektedir. Bu lazer epilasyonun en etkili olduğu fazdır.

Katagen (club hair) Kıl folikülünün kontrollü regresyon dönemidir. Bu faz kılın daha alt kısımlarının büyümesinin durduğu ancak dökülmediği dönemdir ve folikül yeniden absorbe edilmektedir. Kıl katagen uzama döngüsünde olduğunda kalıcılığa ulaşılması zor olacaktır.

Telogen (yorgun) Kıl uzama döngüsünün en son evresidir. Bu istirahat fazında, eski kıllar yeni bir anagen kıl gelişimi için hazırlık aşamasında dökülmektedir. Kıl telogen uzama döngüsündeyken kalıcılık sağlanamaz.
Anageni kıl folikülünün kontrollü regresyon dönemi olan katagenin izlediğini unutmayınız. Nihayetinde, kıl folikülü folikülün istirahat evresinde olduğu telogen fazına girmektedir.

Normal olarak, bu kıl üretim döngüsü bireylerin yaşamları boyunca devam edecektir. Bununla birlikte, başka faktörler de kıl üretimini etkileyebilir, tetikleyebilir ve baskılayabilir. Lazerin kılları ne derecede iyi ortadan kaldırabileceği cilt rengine, kıl tipine ve kılın uzamasına ilk olarak neyin neden olduğuna bağlıdır.

Lazer Epilasyon