Bir Lazer Epilasyon Kliniği Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Klinik: Kliniğin görüntüsü ve verdiği izlenimin sizi mutlu edip etmediğini görmek (temiz, güncel ve bilgilendirici) ve size satış yapmak için durmadan baskı yapan satış temsilcilerini engellemek (çoğunlukla zincir kliniklerde çok sık gözlenmektedir) için “ücretsiz” bir konsültasyon isteyiniz. Bir yerde karar kılmadan önce 3-4 yerin örnek olarak görülmesi önerilmektedir. Büyük olasılıkla fiyatların %100-200 oranında büyük farklılıklar gösterebileceğini göreceksiniz (ve bazıları tedavi paketleri için ön ödeme seçenekleri sunarken, diğerleri sunmayacaktır). Ne kadar ödeyeceğinizden çok tedavinin sizde nasıl etki göstereceği ve kişisel sonuçlarınızın ne olacağı ile daha fazla ilgilendiklerinden emin olunuz.

Lazer sağlık personeli: Sizi tedavi eden kişinin yoğun epilasyon deneyimine sahip olduğundan ve kılların en iyi nasıl öldürüleceği konusunda bilgi dağarcığına sahip olduğundan emin olunuz (Bir zincir klinikte buna ilişkin birçok soru sorunuz zira tedavi için her geldiğinizde farklı bir sağlık personeli tarafından tedavi edilebilirsiniz. Zincir klinikler bölgeye göre değiştiğinden, oraya gitmeye karar verirseniz oradaki herkes ile kendinizi rahat hissettiğinizden ve çok sık eleman değiştirmediklerinden emin olunuz). Sorular sorunuz ve araştırmanıza dayalı olarak yanıtladıklarından emin olunuz. Eğer bilgili bir müşteriyseniz, söylediklerinin sizin çıkarlarınız için iyi olup olmadığını daha iyi yargılayabilirsiniz. Bir kişinin doktor olup olmamasının mutlaka lazer epilasyon becerilerini yansıtmayacağını unutmayınız. Epilasyon tıp fakültelerinde öğretilmemektedir, dolayısıyla tıp fakültesi diplomasından ziyade epilasyon konusundaki spesifik bilgiye ve deneyime önem vermelisiniz.

Lazer: Kullanılan lazerin cilt ve kıl tipiniz için en uygun olanı olduğundan emin olunuz. “Yanıltıcı pazarlama reklamlarına” kanmayınız. Her lazer teknik olarak bütün cilt tiplerinde kullanılabilir; ancak sizin için en etkili sonuçları üretecek lazer tipini bulmalısınız.

Aleksandrit uzun pulslu lazerleri ve diyot lazerleri, lazeri folikül içine çekmesini sağlayan açık cilt tiplerinde ve koyu renk kıllarda etkilidir. Yalnızca bir aleksandrit olması onu pazardaki en iyi lazer yapmaz. Lazer uygulama öncesi cildin kesin şekilde soğutulması, etkili bir enerji ışınının dokunun derinlerine tam olarak verilmesi ve uygun eğitim, bakım veya kalıcılık arasındaki tüm farkı oluşturabilir. En popüler aleksandrit lazerlerin bazıları Light Age tarafından üretilen Epicare’dir.

Diyot lazerler en iyi I-IV cilt tiplerinde etki etmektedir.

Nd:YAG uzun pulslu lazerler Afro-Amerikan, Asyalı, Hispanik, Akdenizli, Avrupalı ve Orta Doğulu kişiler gibi daha koyu renkli (IV-VI) cilt tiplerine sahip hastaların tedavisi için en iyi seçimdir.

Aleksandritler ve diyotlar genelde Yag lazerlerine göre, yüksek ayarlar uygulandığında daha ince kıllar üzerine daha etkilidir. Dolayısıyla, eğer cilt tipiniz III-IV tip ise ve kıllarınız daha ince ise, bir aleks veya bir diyot tercih edilmektedir. Eğer cildiniz bir tip V’ten daha koyu ise ve kıllarınız ince ise, kıl tedavi için yeterli pigmente sahip olmayabilir ve dolayısıyla, tedaviye başlamadan önce bir test gerekebilir.

Lazer Epilasyon